Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kompleksowe porównanie modeli szczoteczek sonicznych Philips Sonicare

2023-12-21
Kompleksowe porównanie modeli szczoteczek sonicznych Philips Sonicare

Która szczoteczka Philips Sonicare jest najlepsza? Wszystko zależy od Twoich potrzeb i tego, jakich funkcji faktycznie będziesz używać. W tym poradniku zakupowym przedstawię Ci wszystkie funkcje, cechy i modele szczoteczek sonicznych Philips. Na końcu porównamy sobie modele szczoteczek Sonicare i wybierzemy tę najl... najbardziej odpowiednią ;)

Kiedyś były piękne czasy modeli szczoteczek Philips DiamondClean czy FlexCare. W okolicy roku 2019 rozpoczęła się jednak seria głębokich zmian. Obecnie mamy kompletnie nowe portfolio szczoteczek sonicznych Philips Sonicare. Modeli jest sporo i na pierwszy rzut oka wybór wydaje się trudny. Jeżeli nie chce Ci się czytać to zadzwoń do sklepu. Pomogę wybrać najlepszą szczoteczkę soniczną dla Ciebie.

Jakie są modele szczoteczek sonicznych Sonicare?

Podstawowa seria Philips Sonicare ProtectiveClean ma modele, zaczynające się od oznaczeń liczbowych. W ten sposób mamy szczoteczki Philips Sonicare 2100, 3100, 4300, 4700, 5100 i 6100. Ogólnie im wyższa liczba, tym bogatszy model. Przykładowo szczotki philips sonicare 4300 mają więcej ruchów sonicznych niż modele 3100. Szczoteczka Sonicare 4700 w porównaniu do 4300 ma więcej trybów pracy i możliwości regulacji intensywności. Dostępna jest jeszcze seria Philips Sonicare Prestige 9000 i 9900. Są to jedyne szczoteczki Sonicare z aplikacją.

Różnice to nie tylko design czy liczba ruchów sonicznych. Rozbieżności doświadczymy również w funkcjach szczoteczek i zawartości zestawów. Głównie chodzi o ilość trybów pracy i ilość poziomów intensywność pracy. Akcesoria to głównie ładowarki, etui i liczba końcówek w zestawie. To właśnie te niuanse determinują czy dana szczoteczka jest dla nas najlepsza, czy nie.

Czy już odpuszczasz sobie czytanie tych cyferek? Nie odpuszczaj tylko wyboru najlepszej szczoteczki sonicznej Philips Sonicare.
Zadzwoń do mnie a na bank wybierzemy dla Ciebie coś dobrego.
tel. 883-663-771

Technologia soniczna szczoteczki elektrycznej Philips Sonicare - opis i zasada działania

Wszystkie szczoteczki Sonicare mają tę samą zaawansowaną technologię soniczną. Najtańsze modele Philips Sonicare 2100 i 3100 poruszają się wolniej bo z prędkością 31 tys. ruchów sonicznych na minutę. Pozostałe szczoteczki Philips działają już z pełną prędkością 62 tys ruchów na minutę. Termin „zaawansowana technologia soniczna” oznacza sposób, w jaki porusza się szczoteczka soniczna Sonicare. Włosie porusza się oczywiście z boku na bok (z lewa na prawo). W tym samym czasie główka wykonuje również ruchy pulsacyjne ( jak młoteczek) w stronę naszych zębów. Łączna liczba obydwóch ruchów daje w sumie 31 tys. lub 62 tys. Tego typu ruch powoduje wytwarzanie się mikro bąbelków, które wspomagają czyszczenie zębów. Czyszczenie ma miejsce nawet do 4mm od końca włosia.* Szczoteczka soniczna Philips Sonicare ma dzięki temu dużo większy zakres działania niż szczoteczka manualna i przez to jest skuteczniejsza.

*Aspiras M, Elliott N, Nelson R, Hix J, Johnson M, de Jager M. In vitro evaluation of interproximal biofilm removal with power toothbrushes. Compend Contin Educ Dent. 2007; 28 (suppl 1):10-14)

Sposób poruszania się główki jest największym wyróżnikiem tej marki. Jest to cecha wskazująca najmocniej jak bardzo, są zaawansowane szczoteczki soniczne Philipsa. Większość szczoteczek brandowanych z Chin nie porusza się w ten sposób. Poruszają się one jedynie z boku na bok bez ruchu pulsacyjnego. Przez to nie da się tych szczoteczek sonicznych porównywać ze sobą. Choć konkurencja wydaje się szybsza, to nie są to te same ruchy. Do tego dochodzi kwestia jakości włosia i budowa główki. Surowiec, jaki został wykorzystany, sposób ułożenia włosia i jego liczba. To wszystko ma znaczenie i wpływa na jakoś oraz bezpieczeństwo mycia zębów.

Porównanie modeli szczoteczek sonicznych Philips Sonicare

Poniżej tabela z porównaniem wszystkich dostępnych modeli szczoteczek Philipsa. W kolejnej części dostaniecie opis funkcji. Na samym końcu podsumuję modele szczoteczek Philips Sonicare.

[tabela]

Jakie są tryby pracy w szczoteczkach sonicznych Philips Sonicare? Opis i wyjaśnienie

Na chwilę obecną mamy 5 głównych trybów pracy. Osobiście uważam, że całkowicie wystarczy jeden tryb do korzystania z benefitów szczoteczki sonicznej. Niemniej nie neguję sensu posiadania trybów pracy. Aby w pełni wykorzystać programy pracy, trzeba korzystać ze szczoteczki z odpowiednią końcówką oraz myć zęby odpowiednią techniką.

Clean (Czyszczenie): Tryb podstawowy. Każda szczoteczka soniczna Philips Sonicare go posiada. Nadaje się do codziennego czyszczenia zębów. Szczoteczka porusza się ze swoją maksymalną prędkością. Mycie zębów trwa 2 minuty. Co 30 sekund szczoteczka daje znać, aby zmienić ćwiartkę uzębienia.

Whitening / White / White + (Wybielanie): Tryb wybielający, który pomaga w rozjaśnieniu zębów. Czas trwania wynosi około 2 minuty. Czasem masz dodatkowe 30 sekund na wypolerowanie przednich zębów ( ale to zależy od modelu). Jest to tryb, który najlepiej usuwa płytkę nazębną.

Gum Care (Pielęgnacja dziąseł): Tryb dbający o dziąsła. Po standardowym działaniu 2 minut dostajemy dodatkową minutę szczotkowania ze zmniejszoną intensywnością. Taki masaż ma poprawić ukrwienie dziąseł dla zachowania i poprawy ich kondycji.

Sensitive (Delikatny): Tryb delikatny jest przeznaczony do mycia wrażliwych zębów lub wrażliwych dziąseł. Czas trwania wynosi 2 minuty. Zapewnia delikatniejsze wibracje, aby uniknąć podrażnień dziąseł lub szkliwa zębów.

Deep Clean (Głębokie czyszczenie): Tryb głębokiego czyszczenia trwa zazwyczaj 3 minuty i zapewnia intensywne mycie zębów. Jest to bardziej zaawansowany tryb do usuwania płytki nazębnej.

TongueCare+ (Czyszczenie języka): Tryb przeznaczony do czyszczenia języka. Pomaga w utrzymaniu świeżego oddechu. Czas trwania może wynosić 20-30 sekund.

Starsze szczoteczki soniczne Philipsa posiadają jeszcze inne tryby pracy. W modelu FlexCare był tryb Refresh, czyli 1-minutowy tryb do szybkiego odświeżenia. Zdarzał się również tryb massage, który miał za zadanie zapewnić masaż dziąseł.

Poziom intensywności pracy w szczoteczkach Philips Sonicare

Zmiana poziomu intensywności zmienia całą charakterystykę pracy szczoteczki Philips. Najważniejsza zmiana dotyczy amplitudy wychylenia włosia. Standardowo odległość pomiędzy maksymalnymi wychyleniami to około 9,5 mm. Im delikatniejsza intensywność tym ta odległość jest mniejsza. Szczoteczka soniczna Philips zachowuje przy tym swoją liczbę ruchów sonicznych. Oznacza to wolniejszą i spokojniejszą pracę.

Szczoteczki soniczne Philips mają 3 poziomy intensywności: niski, średni i wysoki. Nie jest to jednak do końca zgodne z prawdą. Tryb wysoki bowiem odpowiada trybowi standardowemu w szczoteczkach, które nie mają ustawień intensywności. Gdy wybieramy szczoteczkę z regulacją mocy pracy to zyskujemy niejako dodatkowe tryby pracy. Uzyskujemy delikatniejsze wersje głównych trybów pracy. Można to wykorzystać przy wyborze szczoteczki sonicznej Philipsa. W przypadku dzieci czy już młodzieży można stosować tryb pracy standardowy na najniższym poziomie intensywności. W ten sposób powinniśmy uzyskać efekt delikatnego trybu pracy. Oczywiście taki sposób podejścia jest tylko mój i nie jest on oficjalnie rekomendowany.

Funkcja BrushSync w szczoteczkach sonicznych Philips Sonicare

Jest to synchronizacja końcówki, jakiej używamy z rękojeścią szczoteczki Sonicare. Funkcja BrushSync daje nam dwie możliwości. Z jednej strony przypomina nam o potrzebie wymiany końcówki na nową. Z drugiej uruchamia odpowiedni tryb pracy szczoteczki sonicznej. Funkcja nie działa z końcówkami dziecięcymi, starymi Sensitive, InterCare, do języka i klasycznymi ProResults. Ogólnie to nie ma listy końcówek współpracujących. Wynika to też z tego, że same portfolio końcówek przechodzi powolną zmianę.

1- Przypomnienie o wymianie końcówki

Jedynie najprostsza szczoteczka soniczna Philips 2100 nie posiada tej funkcji. Pozostałe szczoteczki soniczne Philips Sonicare przypomną nam o potrzebie wymiany końcówki. Szczoteczki są w stanie rozpoznać do 3 końcówek na raz. Dla każdej osobno zliczają czas używania oraz nacisk. Na podstawie tych wartości obliczają poziom zużycia włosia. Może się zatem okazać, że szczoteczka elektryczna zasugeruje wymianę szybciej niż standardowe 3 miesiące. Pamiętaj, że wymiany dokonujesz z dwóch bardzo ważnych powodów. Przede wszystkim ze względów higienicznych, ale też w celu ochrony szkliwa. Stare włosie zaczyna bowiem rysować zęby, zamiast je czyścić.

2- Automatyczny dobór programu szczoteczki sonicznej Philips

Druga opcja technologi BrushSync to automatyczny dobór programu i jego intensywności do rodzaju główki. Działa tylko z konkretnymi główkami, w których jest mikrochip.

Czas pracy szczoteczki sonicznej na akumulatorze

Wbudowana bateria pozwala we wszystkich modelach na pracę do dwóch tygodni. W porównaniu do innych marek to mało. Nie jest to jednak jakaś istotna wada. Szczoteczka cały czas jest przecież w łazience. Dwa tygodnie bez ładowania w zupełności wystarczą na urlop. Nie ma też problemu ze znikającymi ładowarkami, bo zawsze musi być pod ręką.

Zaawansowany sygnalizator czasu mycia -Timer, Quadpacer, SmarTimer i BrushPacer

Tak dużo nazw dla sygnalizacji czasu mycia zębów w szczoteczkach sonicznych Sonicare. Każda szczoteczka soniczna Philips Sonicare posiada Timer 2 minutowy i Quadpacer 30 sekundowy. Ten ostatni przypomina nam, abyśmy zaczęli czyścić inną ćwiartkę jamy ustnej. W najwyższych modelach serii 9000 pojawia się już timer 20 sekundowy (BrushPacer) . To dlatego, że jamę ustną nie dzielimy na ćwiartki a na 6 części. Wyszczególniono zęby przednie jako osobny fragment do umycia. W ten sposób jeszcze dokładniej zadbamy o nasze zęby.

Czujnik nacisku w "każdej" szczoteczce sonicznej Philips

Bardzo fajna funkcja. Nie występuje jedynie w najprostszych szczoteczkach sonicare 2100. Przy zbyt mocnym nacisku końcówki na zęby szczoteczka zaczyna wibrować. Jest to sygnał o zbyt nadmiernym naciskaniem podczas szczotkowania. Czujnik nacisku można zastąpić trzymając rękojeść pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem. Nie ma siły, aby zbyt mocno przycisnąć szczoteczkę soniczną do zębów.

Aplikacje mobilne i SenseIQ w topowych szczoteczkach sonicznych Sonicare

Możliwości łączenie się z aplikacją na telefonie mają tylko najwyższe modele z serii Prestige oraz szczoteczki dziecięce. Szczoteczka Philips 9900 ma jeszcze technologię SenseIQ.

Mobilna aplikacja Sonicare daje nam możliwość śledzenia sposobu mycia zębów. Aplikacja analizuje nasze nawyki i podpowiada, jak prawidłowo myć zęby. Możemy podejrzeć jakie obszary jamy ustnej czyścimy prawidłowo, a jakie potrzebują większej uwagi. Obszerne raporty pomagają nam spojrzeć z innej perspektywy na naszą higienę zębów. Z pewnością działa to motywująco.

Technologia SenseIQ to już jakiś kosmos. Szczoteczka Sonicare ponad 100 razy na sekundę analizuje różne parametry naszego szczotkowania. Może nawet sama dostosować intensywność pracy, jeżeli zbyt mocno naciskamy szczoteczkę do zębów. W sumie jest pełna kontrola nad tym, co robimy.

EasyStart łatwy start z technologią soniczną Sonicare

EasyStart to odpowiedź Philipsa na pytanie jak łatwo rozpocząć mycie zębów szczoteczką soniczną? Tej funkcji doświadczamy bowiem przy pierwszym użyciu. Szczoteczka będzie z początku pracować delikatnie, abyśmy mogli przyzwyczaić się do nowego sposobu czyszczenia. W ciągu pierwszego tygodnia pracy osiągnie swoją maksymalną moc. Potem pracuje już na 100%. Funkcję w razie potrzeby można uruchomić ponownie.

Philips Sonicare porównanie modeli 2024 r.

Część informacji można wyczytać z tabeli a cześć z opisu poszczególnych funkcji. Co z tego wszystkiego wynika?

Szczoteczki soniczne sonicare 2100 i 3100 to szczoteczki z mniejszą liczbą ruchów sonicznych. Philips tłumaczy je jako szczoteczki dla osób dopiero co wchodzących w świat szczoteczek sonicznych. Szczoteczki do nauki i wypróbowania. Cena faktycznie jest zachęcająca i oscyluje w okolicy 200 zł. Niemniej szczoteczkę kupujemy na około 3-5 lat. Czy nie lepiej kupić model Sonicare oferujący coś więcej?

Szczoteczka Philips 2100 to całkowity golas. Nie ma nawet adaptera do ładowarki. Rękojeść pozbawiona jest wszelkich funkcji. Dostajemy rękojeść końcówkę i ładowarkę z kabelkiem USB.

Szczoteczka Sonicare 3100 to nadal wolny model z 31 tys. ruchów sonicznych. Ma już jednak czujnik siły nacisku i może poinformować nas o potrzebie wymiany końcówki. Cena jest wyższa o około 50 zł. Wersja zetui to dodatkowe 70 zł (łącznie około 330 zł).

Do dyspozycji mamy jeszcze zestaw podwójny szczoteczek sonicare 3100 gdzie rękojeść wychodzi po około 235zł. Niemniej ze względu na niższe prędkości nie są to szczoteczki, które polecam.

Szczoteczka Philips 4300 ma już 62 tys. ruchów sonicznych. W standardzie jest też czujnik siły nacisku i przypomnienie o wymianie końcówki. Szczoteczka posiada standardową ładowarkę z wtyczką do gniazda sieciowego.
Szczoteczki sonicare 4300 to jeden tryb pracy i 2 poziomy intensywności. Różnią się ilością końcówek w zestawie. W ten sposób szczoteczka soniczna HX 6888/98 z 3 końcówkami jest najlepszym tutaj wyborem ( różnica w cenie jest symboliczna).

Szczoteczka Philips 4700 HX 6483/52 w porównaniu do innych modeli sonicare ma najlepszy stosunek ceny do oferty. Ze względu na dodatkowy tryb pracy jest nastawiony na ochronę dziąseł. Ma już 3 poziomy intensywności pracy. Do tej konkretnej szczoteczki dołączono 3 końcówki i etui plastikowe. Jednakże cena mocno skacze do góry i oscyluje w okolicy 550 zł. Przy niewielkiej dopłacie możemy mieć już serie 5100 ale tam jest mniej ustawień intensywności.

Szczoteczka Sonicare 5100 to już 3 tryby pracy. Niestety tylko jeden poziom intensywności pracy. Do szczoteczki dołączone jest etui i wszystko pod kolor rękojeści biały lub czarny. W białych modelach trzeba uważać na liczbę końcówek w zestawie. Bardziej opłaca się model HX 6859/29 z dwoma końcówkami. Zestaw szczoteczki sonicare 5100 HX6857/28 ma jedną. Szczoteczki soniczne Philips 5100 to de facto szczoteczki z dodatkowym trybem pracy ale bez możliwości regulacji intensywności.

Szczoteczka Sonicare 6100 posiada kompletne wyposażenie. Szczoteczka ma 3 tryby pracy i 3 poziomy intensywności. Cena jednak oscyluje już w okolicy 650 zł. Wersja z dwoma rękojeściami HX6877/34 to wydatek ponad 1100 zł. Rękojeści wychodzą taniej, ale trzeba pamiętać, że w zestawie jest 1 ładowarka.

Szczoteczka Sonicare Prestige 9000 to jeden z topowych modeli Philipsa. W zestawie mamy 4 programy pracy, 3 poziomy intensywności i ładne etui. Mamy także to, co jest niższych modelach, czyli czujnik siły nacisku i obie funkcje BrushSync. W szczoteczce sonicare 9000 jest BrushPacer czyli timer 20 sekundowy. Wyróżnikiem jest tutaj dostęp do aplikacji. Sama szczoteczka występuje w 3 kolorach. Trzeba uważać na konkretne zestawy, bo się różnią. Wersja biała, czarna i "złota" jest z etui i szklanką ładującą przez USB. Wersja granatowa i różowa jest z mniejszym, nieładowalnym etui oraz podstawką ładującą.

Szczoteczka Sonicare Prestige 9900 to już inny poziom. Chyba głównie cenowy ;) Za kwotę ponad tysiąca złotych otrzymujemy 3 wariacje kolorystyczne ( 2 różowe i 1 "czarna/granatowa"). Szczoteczka ma 5 programów pracy, 3 poziomy intensywności. Jest oczywiście czujnik siły nacisku, obie funkcje BrushSync i timer BrushPacer. W pudełku znajdziemy bardzo elegancje etui z możliwością ładowania. W łazience zaś szczoteczka stoi na podstawce... też eleganckiej. Szczoteczka Philips 9900 jako jedyna ma aplikację z SenseIQ. Pod piękną nazwą kryje się inteligentna technologia soniczna, która 100 x na sekundę monitoruje Twoją technikę szczotkowania. Szczoteczka na bieżąco reaguje, dostosowując poziom intensywności do sposobu szczotkowania.

Obie szczoteczki soniczne Sonicare 9000 i 9900 nie można kupić u nas. Choć jesteśmy oficjalnym partnerem Philipsa to jako sklep stricte internetowy te szczoteczki nie są dla nas dostępne.

Na co zwracać uwagę przy kupnie szczoteczki sonicznej Sonicare?

Przede wszystkim zastanów się nad tym, kto będzie używał szczoteczki. Chodzi o określenie liczby osób, wieku i problemów z zębami. Etui nie jest nam potrzebne, bo i tak używamy szczoteczki głównie w łazience. Chyba że jesteś kierowcą tira lub stewardessą to szukamy kompletu z etui. Na bank nie zalecam wolnych szczoteczek sonicare 2100 i 3100. Reszta zależy już od budżetu. Cho szczoteczki Philipsa nie należą do najtańszych, to mają przewagę technologiczną. Dodatkowo duża liczba punktów serwisowych i bezproblemowa dostępność końcówek.

Autor: Michał Bola DomowyStomatolog

Od 2011 roku aktywnie propaguje zdrowie jamy ustnej. Edukuje ze sprzętu do higieny jamy ustnej. Z łatwością tłumaczy technologię szczoteczek elektrycznych, sonicznych czy ultradźwiękowych. Zawsze na pierwszej linii w kontakcie z klientem, dzięki czemu otrzymujecie najlepsze doradztwo w doborze waszej wymarzonej szczoteczki czy pasty do zębów.

Z Michałem możecie porozmawiać dzwoniąc do sklepu.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2286 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-03
Wszystko perfekcyjnie!
2024-10-28
Wszystko super
pixel