Środki ochrony osobistej
( ilość produktów: 2 )Jakie są środki ochrony osobistej?
Środki ochrony osobistej to odzież ochronna i inny sprzęt używany do ochrony personelu medycznego w gabinetach stomatologicznych, szpitalach czy laboratoriach. Do najczęściej stosowanych środków ochrony indywidualnej zaliczamy maseczki ochronne na twarz, rękawiczki jednorazowe (lateksowe) i płyny do dezynfekcji. Rzadziej stosowane a dające bardzo dobre zabezpieczenie są przyłbice lub gogle ochronne oraz kombinezony ochronne. Stosowanie wymienionych rzeczy pozwala ochronić się przed zakażeniem drobnoustrojami. W domowych warunkach można je pominąć. Jednakże w przypadku zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby wirusowe lub bakteryjne warto skorzystać, choć z kilku opcji ochrony. W sezonach wzmożonych zachorowań np. na grypę stosowanie środków ochrony osobistej jest szczególnie ważne u osób z obniżoną odpornością lub będących w grupie ryzyka. Osoby starsze, kobiety w ciąży lub osoby z chorobami współistniejącymi (np. nadciśnienie, cukrzyca lub też nadwaga) powinny zaopatrzyć się, choć w podstawowe środki ochrony.
Maseczki ochronne na twarz
Maseczki ochronne na twarz są najbardziej popularnym środkiem ochrony. Zmniejszają bowiem prawdopodobieństwo zarażenia się chorobotwórczymi drobnoustrojami takimi jak wirusy czy bakterie. Właściwe używanie masek ma niebagatelne znaczenie w walce z chorobami przenoszonymi drogą kropelkową.
Wyróżniamy dwa rodzaje masek:
Maseczki ochronne jednorazowe
Najpopularniej wśród maseczek jednorazowych są maseczki chirurgiczne, których skuteczność ocenia się na 98%. Wykonane są włókniny polipropylenowej i chronią przed drobnoustrojami o średnicy większej niż 100µm. Łatwo się w nich oddycha dzięki wysokiej przepuszczalności powietrza. Niestety trzeba je często wymieniać, gdyż chronią jedynie przez krótki czas. Takiej maseczki nie można użyć ponownie i należy ją wyrzucić do kosza zaraz po zdjęciu.
Maseczki ochronne wielokrotnego użycia
Maski wielokrotnego użycia możemy podzielić na te z filtrem i bez. Specjalne maski z wkładami filtracyjnymi mają oznaczenia FFP (np. FFP3 lub FFP2). Stopień filtracji maski (FFP) określa jak dobrze maska filtruje zanieczyszczenia. Maski ochrony dróg oddechowych FFP3 zapewniają najwyższy stopień ochrony przed wirusami i bakteriami.
Do naszej dyspozycji są też maski z wysokogatunkowej bawełny. One też bardzo dobrze chronią nas przed możliwością zarażenia się. Ograniczają rozprzestrzenianie się wirusa. Maseczki takie można prać w wysokich temperaturach. Maski streetwear ze względu na różnorodność wzorów są chętnie wybierane do codziennego stosowania.
Płyny do dezynfekcji rąk
Płyny do dezynfekcji rąk lub żele opierają swoje działanie na alkoholu np. alkohol izopropylowy. Skutecznie niszczą bakterie, wirusy i grzyby z naszych rąk docierając do trudno dostępnych miejsc np. pod paznokcie. Płyny powinny być w każdym miejscu, gdzie jest dużo ludzi. Gdy twoja praca polega na ciągłym kontakcie z innymi, zadbaj o swoje i innych bezpieczeństwo. Dezynfekuj ręce jak najczęściej. Płyny antybakteryjne występują w różnych pojemnościach. W ten sposób można małe buteleczki mieć zawsze przy sobie.
Rękawiczki jednorazowe
Rękawiczki jednorazowe skutecznie chronią skórę naszych rąk od zarazków i zanieczyszczeń. Na wszystkim co dotykamy mogą być wirusy i inne patogeny niebezpieczne dla nas. Rękawiczki jednorazowe występują w kilku rodzajach. Lateksowe, nitrylowe i winylowe dla osób uczulonych na lateks.
Kiedy stosujemy środki ochrony osobistej?
Środki ochrony osobistej stosujemy zawsze gdy wymagają tego przepisy prawa lub zachodzi taka potrzeba. Stosowanie masek, gogli czy płynów do dezynfekcji zwiększa bezpieczeństwo nas jak i innych osób. Minimalizowanie szansy zarażenia się powinno być priorytetem szczególnie dla osób, które mają bliski kontakt z innymi w swojej pracy. Inne środki ochrony indywidualne zastosuje lekarz w szpitalu inne sprzedawca w sklepie a inne stomatolog w gabinecie. Jednakże podstawą są maseczki i rękawiczki jednorazowe.
Kiedy używać maseczki ochronnej na twarz?
Maseczka to podstawowa ochrona, którą powinno się nosić jak najczęściej. W przypadku gdy opiekujesz się osobą chorą lub działasz w ramach wolontariatu i często bywasz w sklepie spożywczym to bez maseczki nie powinieneś się ruszać. Maskę ochronną na twarz należy nosić gdy ma się objawy infekcji górnych dróg oddechowych (kaszel, kichanie).
Maseczki powinni stosować też wszyscy chorzy oraz ich opiekunowie bo w ten sposób chronią innych przed zakażeniem.
Wszystkie osoby w grupie ryzyka lub pracujące w zawodach podwyższonego ryzyka. Nie chodzi już tylko o lekarzy, pielęgniarki i stomatologów ale również o kurierów czy kucharzy.
Należy pamiętać, że maseczki nie chronią nas w 100% przed zakażeniem się wirusem. Do zakażenia może również dojść przez potarcie oczu brudnymi rękoma.
Kiedy używać rękawiczek jednorazowych?
Przy obecnej sytuacji związanej z pandemią sugerujemy noszenie rękawiczek jak najczęściej. Ważna jest również zmiana rękawiczek. Nie możemy przy tym zapomnieć o tym aby dłonie miały czas na przewietrzenie się w ciągu dnia. Każde wyjście poza dom oznacza użycie rękawiczek. Niestety wirus jest w stanie przetrwać na elementach metalowych nawet 72 godziny. Oznacza, to że każda klamka w drzwiach jest niebezpieczna. Rękawiczki jednorazowe należy nosić także przy pielęgnacji innych osób.
Kiedy używać płynów do dezynfekcji rąk?
Płyny lub żele do dezynfekcji rąk powinny być używane gdy nie mamy dostępu do ciepłej wody i mydła. Często jest to najlepsze bo najszybsze i bardzo skuteczne wyczyszczenie rąk. Każdy lekarz przed przyjęciem nowego pacjenta powinien zdezynfekować ręce tego rodzaju płynem. Również w miejscach gdzie dużo osób ma ze sobą kontakt powinny być takie płyny. W ten sposób ograniczylibyśmy rozprzestrzenianie się drobnoustrojów. Od zawsze odpowiednia higiena rąk była ważna w walce z chorobami.