Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak postępować po piaskowaniu zębów?

2022-09-08
Jak postępować po piaskowaniu zębów?

Dbanie o należytą higienę jamy ustnej, to nie tylko regularne szczotkowanie zębów, ich nitkowanie czy stosowanie specjalistycznych płynów do płukania. To również korzystanie ze specjalistycznych rozwiązań w gabinecie dentystycznym, takich jak m.in. piaskowanie zębów. Zabieg ten pozwala na usunięcie osadów nazębnych, a także nieestetycznych przebarwień, przy zastosowaniu dedykowanego mu urządzenia tj. piaskarki. W tym artykule szczegółowo omówimy zabieg piaskowania zębów i podpowiemy, jakie są zalecenia po jego przeprowadzeniu. Zachęcamy do lektury.

Spis treści:

  1. Piaskowanie zębów – co to takiego?
  2. Dla kogo przeznaczone jest piaskowanie zębów?
  3. Czy piaskowanie zębów boli? Wyjaśniamy
  4. Piaskowanie zębów – jak wygląda taki zabieg?
  5. Czego po piaskowaniu zębów nie wolno?
  6. Piaskowanie zębów cena. Ile kosztuje zabieg?

Piaskowanie zębów – co to takiego?

Osoby, które chcą, aby ich uśmiech był zadbany, pozbawiony wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i kamienia nazębnego, z całą pewnością powinny poddać się zabiegowi, jakim jest piaskowanie zębów. Co to właściwie jest? Zapyta pewnie każdy, kto nie miał okazji go stosować. Otóż jak wspomnieliśmy na wstępie artykułu, to zabieg dentystyczny, który polega na usuwaniu płytki nazębnej, licznych osadów, a także rozmaitych przebarwień z powierzchni zębów. Odbywa się to z użyciem specjalistycznego narzędzia o nazwie piaskarka. Kieruje ono strumień piasku dentystycznego na zęby, a tym samym pozwala na skuteczne pozbycie się zanieczyszczeń, osadzonych na ich powierzchni. Jakie przynosi piaskowanie zębów efekty? Otóż przede wszystkim czyste, estetycznie wyglądające zęby. Ponadto, usuwanie płytki nazębnej i osadów, pozwala na zabezpieczenie ich przed rozwojem bakterii i pojawianiem się kamienia nazębnego, a tym samym również próchnicy.

Dla kogo przeznaczone jest piaskowanie zębów?

Tak naprawdę piaskowanie zębów jest zabiegiem, który warto stosować w celach profilaktyki zdrowotnej. Regularne poddawanie zębów piaskowaniu, w celu usuwania zgromadzonych na ich powierzchni osadów i występujących niewielkich przebarwień, pozwala zapobiegać rozwojowi bakterii, chorobom zębów i dziąseł, a dodatkowo umożliwia zachowanie estetycznie wyglądającego uśmiechu.

Niektóre grupy osób powinny jednak szczególnie pamiętać o tym, aby co kilka miesięcy odwiedzać gabinet dentystyczny, w celu piaskowania zębów. Mowa tu o:

  • Palaczach,
  • Osobach spożywających duże ilości kawy i herbaty,
  • Posiadaczach tzw. stłoczonych zębów, które ciężko doczyścić
  • Osobach noszących aparaty ortodontyczne,
  • Osobach, które zdecydowały się na wybielanie zębów.

Należy pamiętać również o tym, że nie każdy pacjent może stosować tego typu formę higienizacji zębów. Piaskowanie zębów nie będzie wskazane, jeżeli:

  • Pacjent cierpi na wrzody żołądka lub wątroby,
  • U pacjenta występują: stan zapalny jamy ustnej i dziąseł, rany błony śluzowej,
  • Pacjent cierpi na zaburzenia czynności płuc, np. astmę.

Jeżeli chodzi o stany zapalne w obrębie jamy ustnej, zostaną one zauważone przez stomatologa. W przypadku dwóch pozostałych przypadłości, należy przed zabiegiem koniecznie go o tym poinformować.

Czy piaskowanie zębów boli? Wyjaśniamy

Przed każdym zabiegiem pojawia się wiele pytań, szczególnie od osób, które jeszcze nie miały okazji go stosować. Które z nich pada najczęściej, jeśli chodzi o piaskowanie zębów. Czy boli tego typu usuwanie zanieczyszczeń z zębów? To właśnie kwestie związane z odczuciami zarówno podczas zabiegu, jak i po nim, dla wielu pacjentów ma największe znaczenie. Nie ma się co temu dziwić, skoro ewentualne skutki uboczne i towarzyszące im cierpienie, dla szerokiego grona osób jest kluczowe w podjęciu decyzji i poddaniu się danemu zabiegowi. Wracając jednak do pytania – czy piaskowanie zębów boli – odpowiadamy, że absolutnie nie. Jest to w pełni bezpieczny i bezbolesny zabieg, jednak wrażliwsi pacjenci, mogą odczuwać po nim delikatny dyskomfort w postaci podrażnień w okolicach dziąseł. Należy spodziewać się również mało przyjemnego, lekko słonego smaku piasku dentystycznego, który utrzymuje się w jamie ustnej po zabiegu.

Piaskowanie zębów – jak wygląda taki zabieg?

Przed poddaniem się higienizacji w gabinecie stomatologicznym, warto wiedzieć, jak w ogóle wygląda taki zabieg i ile trwa piaskowanie zębów. Otóż piaskarka pod ciśnieniem i z odpowiednią ilością wody, w jamie ustnej pacjenta rozpyla piasek dentystyczny, czyli drobny proszek. Dociera on nawet to trudno dostępnych miejsc, jak choćby przestrzenie międzyzębowe czy bruzdy znajdujące się na powierzchniach zębów. Następnie, przy pomocy ssaka, zużyty piasek jest odsysany z jamy ustnej. Po piaskowaniu zębów, zalecana jest fluoryzacja, która realnie wpływa na wzmocnienie szkliwa zębowego. Czas, jaki należy sobie zarezerwować, aby móc skorzystać z zabiegu, to około 30 minut.

Czego po piaskowaniu zębów nie wolno?

Żeby efekty były zadowalające, konieczne jest podjęcie kilku działań, jeżeli chodzi o piaskowanie zębów. Przed i po zabiegu, przeprowadzający go stomatolog, powinien wykonać pewne czynności, realnie wpływające na osiągnięte rezultaty. Zleca się bowiem, aby przed piaskowaniem pacjent wypłukał usta roztworem antybakteryjnym. Celem takiego działania jest zmniejszenie liczby mikroorganizmów w aerozolu, który powstaje w trakcie wykonywania zabiegu, a tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia infekcji bakteryjnej. Warto wiedzieć także o tym, że zabieg piaskowania ma sens wyłącznie wtedy, gdy zęby pozbawione są kamienia nazębnego. Dlatego też najpierw powinno się wykonać skaling, a dopiero potem piaskowanie.

Kiedy już wiadomo, czym powinien być poprzedzony zabieg piaskowania, przyszedł czas na to, aby wspomnieć, czego po piaskowaniu zębów nie wolno. Otóż przede wszystkim, przez pierwsze 3h po zabiegu, nie należy palić papierosów, pić wina, kawy i herbaty, a także spożywać innych barwiących napojów i produktów spożywczych. Dlaczego to takie ważne? Mianowicie dlatego, że w tym okresie zęby są szczególnie podatne na przebarwienia.

Po piaskowaniu zębów, należy każdego dnia dbać o należytą higienę jamy ustnej. To pozwoli cieszyć się efektem zabiegu przez długi czas, a ponadto zapewni zębom zdrowie i zniweluje ryzyko występowania próchnicy.

Piaskowanie zębów cena. Ile kosztuje zabieg?

Piaskowanie nie jest zabiegiem refundowanym, jak np. scaling. W związku z powyższym, decydując się na jego wykonanie, należy mieć na uwadze konieczność poniesienia wydatku. Czy jest to wysoka kwota? Otóż tak naprawdę decyzję o tym podejmują władze gabinetu stomatologicznego, w którym będzie wykonywane piaskowanie zębów. Cena najczęściej nie przekracza jednak 200 zł. Może być ona oczywiście niższa. Co ważne, w niektórych przypadkach zdarza się, że zabieg znacznie przekracza wskazaną powyżej kwotę. Dzieje się tak jednak w sytuacji, kiedy pacjent zdecyduje się na odpłatne skorzystanie z dwóch zabiegów, takich jak scaling i piaskowanie. Wówczas cena takiej usługi jest wyższa.

Przeczytaj także:

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2285 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-13
Ok
2024-11-03
Wszystko perfekcyjnie!
pixel